1. KLID - Bydlení
- Uchovávat bytový fond v potřebném rozsahu pro bydlení sociálně potřebných a podpořit je v souvislosti s energetickou krizí
nadále podporovat preferované profese (učitelé, strážníci městské policie, lékaři, zdravotní sestry) a mladé rodiny zajištěním bydlení z bytového fondu v majetku MČ Praha 1
- Dát větší smluvní jistotu nájemníkům dlouhodobě trvale bydlícím v bytech v majetku MČ Praha 1 v podobě smluv na dobu neurčitou s jasně definovanými důvody k výpovědi.
- Podporovat nadále nárůst bytové plochy a rozvíjet bytový fond v majetku MČ Praha 1 realizací projektů rekonstrukcí objektů (např. rekonstrukce domu na adrese Černá 10 apod.) a kde je to vhodné umožnit adaptaci nebytové plochy na bytovou
- Dokončíme rekonstrukce zbývajícího bytového fondu
- Chceme zajistit KLID pro ty, co v Praze 1 žijí. Dále budeme řešit rušení pokojného bydlení sousedů v domech – hluk, výtržnictví a chceme dále prosazovat novou legislativní úpravu, která by posílila postavení vlastníků a nájemců sousedních bytů.
- Podpoříme činnost SVJ poskytnutím právní podpory, pokračováním finanční podpory formou grantů a zajištěním kvalitní komunikace.
- Komfort bydlení chceme zvyšovat i podporou živnostníků a služeb s cílem zvýšit dostupnost občanské vybavenosti.
KRÁTKODOBÉ UBYTOVÁNÍ V BYTECH
Na relativně malé ploše centra města se ročně vystřídá přes 8 milionů turistů. Negativní dopady cestovního ruchu začínají převládat nad těmi pozitivními a jeho budoucí vývoj je v této formě neudržitelný.
Segment individuálních krátkodobých pronájmů narušuje soukromí místních obyvatel, integritu místních komunit, nepřímé dopady jsou také vnímány v dostupnosti bydlení a cenách nemovitostí. Omezení nástrojů města však spočívá v nedostatečné legislativní a finanční autonomii.
Před pandemií se v celé Praze pronajímalo více než 10 tisíc jednotek. Centrum Prahy patří dlouhodobě k nejzatíženějším lokalitám v ČR. Nejen, že jednoznačným důsledkem podnikání s pronájmy krátkodobého ubytování je růst cen bytů v centru Prahy, ale také odliv trvale žijících občanů. Soužití v domech, kde je většina bytů pronajímána turistům, je pro lidi chodící do práce, rodiny s dětmi nebo seniory velmi náročné. Hluk, nepořádek, ztráta soukromí a bezpečí jsou na denním pořádku. Proto se zasazujeme o regulaci krátkodobého ubytování v bytech.
CESTY K ŘEŠENÍ:
- Dokud nevstoupí v platnost komplexnější řešení je jednou z cest precizní vyymáhání současných zákonů.
- Sledujeme návrh novely živnostenského zákona – sněmovní tisk 41
- Sledujeme a komentujeme návrh nového zákona a snažíme se, aby byl smysluplný a vymahatelný.
- Za důležité považujeme kontrolu užívání prostoru v souladu s jeho kolaudovaným stavem.
MÍT PŘEHLED
Vycházíme ze zahraničních zkušeností. Jako základ chceme zavést licenční systém a registrační čísla pro ubytovatele. S touto povinností získat přehled a evidenci, kolik takových bytů vůbec v našem městě je. A zamezit tak šedé zóně. Každá žádost by pak byla posuzována s ohledem na lokalitu a zkušenost.
OCHRANA TRVALE ŽIJÍCÍCH OBYVATEL A PRAŽSKÉ PAMÁTKOVÉ PÉČE
Chceme dát pravomoci obcím. Aby obec měla právo rozhodnout, zda provozování krátkodobého ubytování v bytech na svém území chce, a mohla ho v nejvíce postižené či vybrané lokalitě zakázat/nepovolit a zamezit tak vylidňování našeho města a vytěsňování trvale žijících obyvatel.
NASTAVIT PRAVIDLA A PODMÍNKY
Celkově nastavit taková pravidla, která bude nutné dodržovat. I hotely se musí držet velmi přísných pravidel a norem – hygienických, požárních, bezpečnostních a dalších. Není důvod, aby krátkodobé ubytováních v bytech mělo výjimku. To vše s ohledem na současné negativní zkušenosti (hluk, nepořádek, ztráta bezpečí, nekomunikace, bezpečnostní rizika.)
KOMUNIKACE A ODPOVĚDNOST 24/7
Chceme, aby vlastník i provozovatel zodpovídal za to, co se v bytě děje. Spolu s Městskou policií jsme zřídili přímou telefonní linku „VOLEJTE OPLETALKU“. Jsou k dispozici dvě telefonní linky (222 025 191, 222 025 193) přímo na služebnu v Opletalově ulici. Jsou důležitým kontaktem pro občany potýkající se s problémy s krátkodobým ubytováním v bytech, zejména pak s hlučnými turisty v domech.
SOUHLAS OSTATNÍCH VLASTNÍKŮ V DOMĚ
Podporujeme navrhovanou novelizaci občanského zákoníku, která zvyšuje pravomoci společenství vlastníků bytových jednotek. Chceme, aby měli právo rozhodovat se, zda ve svých domech provozování krátkodobého ubytování chtějí a za jakých podmínek. Ideálně, aby musel mít vlastník souhlas všech majitelů okolních bytů.
INSPIRACE ZAHRANIČÍM
Barcelona se snaží vydávat licence, aby je mohla evidovat a masivně kontrolovat. Jak Barcelona, tak Berlín vytvořili orgán složený z odborníků, právníků, úředníků a zejména inspektorů, kteří systematicky kontrolují pravidla užívání licencí a dodržování pravidel. Poučeni z chyb kolegů v zahraničí prosazujeme licenci pouze na rok a možnost jejího odebrání v případě průkazného porušení stanovených pravidel.
POVINNOSTI A SYSTÉM KONTROLY
Chceme spravedlivý systém. Při nedodržování pravidel zaručit, aby měla obec zákonné páky na ubytovatele i na platformy, a to ve formě vysokých pokut a možnosti odebrat licenci. Tyto povinnosti tvrdě vymáhat, podobně jako v Barceloně, jen tak bude situace konečně brána vážně. Chceme mít možnost neudělit či odebrat licenci v případě, když bude negativně ovlivňován život trvale žijících obyvatel a zabránit tak vylidňování centra našeho města
Vše přehledně naleznete na webových stránkách www.chcisevkliduvyspat.cz.
2. ČISTOTA - Životní prostředí
- Důsledný každodenní koordinovaný plošný úklid a jeho důsledná kontrola je nutností.
- Na základě aktualizace mapy exponovaných míst (kolem zábavních podniků apod.) zajistíme častější provádění úklidu těchto míst.
- I nadále bude fungovat pohotovostní linka úklidu a okamžitá likvidace černých skládek, odpadu a znečištění, včetně důsledné kontroly řádné likvidace restauračního odpadu a postihu za nedodržení platných pravidel.
- Ve spolupráci se sociálními kurátory podpoříme častější nasazení pracovníků pro ruční zametání a vysávání ulic.
- Budeme prosazovat výsadbu dalších nových stromů v ulicích a odbornou údržbu veřejné zeleně.
- Budeme i nadále pokračovat v revitalizaci parkových ploch a veřejného prostoru s umístěním vodních prvků, zeleně a vhodného mobiliáře (lavičky, odpadkové koše, veřejné wc a psí záchodky).
- Zaměříme se na řešení hluku a světelného a vizuálního smogu.
finanční výnosy z filmování a pořádání veřejných akcí investovat přímo do lokalit, které tím nejvíce trpí (např. dláždění chodníků, úpravy prostranství apod.) a zároveň citlivě povolovat filmování s přihlédnutím k charakteru lokality
- Podpoříme proměnu dvorků a vnitrobloků domů na místa pro setkávání a trávení volného času zde žijících obyvatel.
- Prosadíme participaci stavebníků na kultivaci veřejného prostoru.
3. Doprava, která slouží občanům
- Budeme prosazovat omezení aut projíždějících přes území Prahy 1 při zachování snadné možnosti dopravy pro obyvatele Prahy 1 a jejich rodinné příslušníky.
- Podpoříme zavedení mýtného systému pro vjezd do Pražské památkové rezervace.
- Chceme snížit znečištění ovzduší, hlukové zátěže a uhlíkové stopy.
- Nebudeme již tolerovat zneužití veřejného prostoru pro turistické atrakce, jako jsou koloběžky a podobná vozítka. Vytvoříme jim dedikovaný prostor mimo chodníky. Provoz na chodnících kompletně omezíme a budeme důsledně regulovat jejich provoz.
- Zajistíme, že budou chodníky pro chodce, stezky pro cyklisty a vozovky pro auta. Budeme důsledně požadovat postih dopravních prostředků, které narušují pokojné žití občanů.
- Vybudujeme více přehledných přechodů pro chodce, zajistíme vhodné umístění zpomalovacích prahů.
- Při revitalizaci ulic posílíme vytváření obytných a pěších zón. V dalších vybraných lokalitách budeme požadovat omezení rychlosti na max. 30 km/hod.
- Neobejdeme se bez zevrubného přepracování metodiky systému zón placeného stání v centru města (především adekvátní úpravou cen pro nerezidenty a vymezením okruhu parkování v okolí bydliště). Systematickými kroky tak zajistíme dostatečnou kapacitu v modrých zónách.
- Zasadíme se o co největší využití podzemních garáží a parkovacích domů (Rudolfinum, Kotva, Palladium, Národní divadlo, a mnoho dalších).
- Posílíme důslednou kontrolu oprávnění k parkování a systém rychlého řešení neoprávněného parkování včetně možnosti kontroly ze strany rezidentů.
- K tomu si přivoláme na pomoc naše poslance a společně zajistíme zákonné úpravy, které nám v současné době brání lépe kontrolovat férové využívání veřejného prostoru k parkování.
- Rozšíříme možnosti krátkodobého parkování pro řemeslníky, opraváře a další podobné služby pro rezidenty. Pokračujeme v úsilí o logickou průjezdnost a obslužnost jednosměrných ulic, aby nedocházelo ke zbytečné zátěži obyvatel.
- Budeme prosazovat inteligentní systémy pro směrování aut návštěvníků do garáží.
- Podporujeme návrat tramvají do Opletalovy ulice, na Václavské náměstí a do ulice Na Příkopě.
- V případě autobusové dopravy zajistíme přechod na bezemisní autobusy a minibusy pro přepravu v centru Pražské památkové rezervace. Pokud se osvědčí, přidáme k lince 194 ještě druhou linku centrem města.
- Rozšíříme možnosti lepšího provázání veřejné dopravy s ostatními druhy dopravy, včetně pěší. Zlepšíme dostupnost dopravy pro starší a znevýhodněné obyvatele Prahy 1.
- Budeme usilovat o zavedení informačního systému sledování dopravní zátěže v Praze 1, v případě varianty celopražského záměru na něm budeme s magistrátem spolupracovat.
- Transparentní systém uzavírek, záborů a inteligentní systémy pro řízení plynulosti dopravy a zásobování včetně transparentní a důsledné kontroly času vjezdu, který je určen pro zásobování.
- Doprava musí být řešena komplexně na celém území hl. města Prahy a v souladu s požadavky městských částí. Jedině mix dopravních opatření, které mohou být řešeny na úrovni hl. města Prahy, může ulevit a pomoci centru Prahy.
- Systém dopravy v centru budeme konzultovat s odbornými institucemi s využitím dopravních modelů a postupovat jednotně s magistrátem, abychom svoje plány opravdu zrealizovali.
4. KLID - Bezpečnost a veřejný pořádek, kontrola
- Budeme pokračovat v opatřeních proti rušení nočního klidu ve spolupráci s Městskou policí a Policií ČR. aktivní činnost policistů a strážníků v ulicích a jejich užší spolupráce s občany
- Ve spolupráci s HMP docílíme reorganizace činnosti Městské policie s cílem dosáhnout zvýšení počtu strážníků MP a zvýšení kapacity hlídkové činnosti v nočních hodinách. Je nutné kontrolovat hladinu hluku pouliční produkce, vytvořit pravidla pro její regulaci, důsledně kontrolovat zákaz jejího provozování po 22. hodině
- Pokračovat v monitoringu problematických míst (lokalita Boršov, ulice Ve Smečkách, podchod ke Státní opeře, Vrchlického sady atd.) a postupovat v souladu s vypracovanou analýzou bezpečnosti a prevence kriminality.
- Kamerový systém bude i nadále sloužit jako nástroj pro snížení pouliční kriminality na exponovaných místech, k objasňování trestné činnosti a k ochraně majetku rezidentů.
- Je nutné řešit problematiku výskytu bezdomovců v centru města ve spolupráci s příslušnými organizacemi
5. ZDRAVÍ - Senioři, sociální péče
- Budeme pokračovat v modernizaci a rozvoji Nemocnice Na Františku v oblasti akutní i ambulantní péče, s cílem vytvořit kvalitní zdravotnické zařízení především pro občany Prahy 1.
-Chceme koordinovat činnost zdravotnických zařízení v Praze 1 s cílem zajistit komplexnost a provázanost nabídky zdravotní péče pro obyvatele.
- Je potřebné nadále rozvíjet a modernizovat domy pro seniory a rozšiřovat síť těchto zařízení.
- A dále zkvalitňovat systém asistenční služby pro seniory a postižené občany včetně programu tísňového volání.
- Prioritou je zajistit plnohodnotný život seniorů v Praze 1. Rozvoj systému tísňové péče jako ochrany těch, kteří bydlí sami, je pro nás samozřejmostí. - Podpora společensko-kulturních aktivit vedených naším motem: Žádný senior nesmí žít s pocitem, že je sám, je pro nás zásadní.
- Vybudujeme další bezbariérové přístupy do objektů a v návaznosti na uzavřenou smlouvu o spolupráci s Národní radou zdravotně postižených podporujeme zřizování bezbariérových WC pro zdravotně postižené.
- Jsme připraveni podat pomocnou ruku těm, kteří se dostanou do pasti zvyšování cen energií. Finančně posílíme sociální fond, skrze kterého vytvoříme pravidla příspěvků na úhradu nákladů na spotřebu elektřiny a plynu.
- Zřídíme seniorský klub na Novém městě.
- Přes Středisko sociálních služeb zajistíme takzvané seniorské taxi pro potřebné seniory, při jejich cestách k lékaři.
- Pomůžeme při vyřizování potřebných žádostí a řídíme podle hesla: Radnice nepanuje, radnice slouží
- Připravíme revitalizaci objektu bývalé polikliniky Palackého s cílem vytvořit moderní prostředí pro poskytování ambulantních lékařských služeb.
6. VZDĚLÁVÁNÍ - Školství a mimoškolní aktivity
- Zajistíme udržitelnost kapacit MŠ a ZŠ zajištěním dostatečných prostor a jejich vybavením.
- Podpoříme dostupnost školních psychologů a speciálních pedagogů.
- Budeme pomáhat tělesně postiženým dětem při jejich zapojení se do běžné výuky a vybudujeme bezbariérové přístupy do škol.
- Podpoříme obědy, školy v přírodě, divadla, plavání tak, aby byly finančně přístupné pro všechny děti.
- Učitel v Praze 1 – (ne)ohrožený druh: prostřednictvím ředitelů našich škol zajistíme kvalitu školního prostředí a pedagogických pracovníků MŠ a ZŠ.
- Podpoříme zajišťování cizojazyčných lektorů.
- Budeme dále rozvíjet možnosti dostupného bydlení pro zaměstnance škol.
- Zajistíme kapacitu MŠ a ZŠ, tak aby byly dostupné pro všechny děti Prahy 1 v místě bydliště.
- Podpoříme dětské skupiny a zařízení s ranou péčí.
- Podpoříme personální zajištění - souběh více pedagogů tam, kde je to potřeba.
- Zajistíme digitalizaci a centrální registr při zápisu tak, aby se rodiče co nejdříve dozvěděli, zda je dítě přijato.
- Podpoříme tzv. Sociální fondy na školách, tak aby školy v přírodě, divadla, plavání a další aktivity byly finančně dostupné pro všechny děti. Možnost čerpání rozšíříme i na kroužky našich příspěvkových organizací.
- Priorita pro nás je i nadále bezpečnost na školách. Proškolíme pedagogy a vedoucích zaměstnance škol.
- Podpoříme rozvíjení projektů prevence negativních sociálních jevů - např. užívání drog a dětské kriminality, šikana, aj.
- Budeme podporovat mimoškolní aktivity v rámci volného času dětí a mládeže a komplexní informovanost obyvatel městské části o nabídce těchto aktivit – rádce pro volný čas.
- Cíleně podpoříme volnočasové aktivity dětí a činnost domu dětí a mládeže – Středisko volného času Jednička v Truhlářské ul. tak, aby byly dostupné pro co nejvíce dětí Prahy 1
- Zasadíme se o další rozvoj sportovišť, herních ploch a hřišť.
7. SPOLKY - Kultura, sport
- Budeme podporovat rozvoj spolkové a klubové činnosti, občanských aktivit a jsme připraveni navázat na spravedlivý grantový systém. Budeme iniciovat zřízení fondu kultury, sportu a spolkové činnosti, jehož prostřednictvím zajistíme více zdrojové financování kulturně spolkových aktivit v Praze 1.
- Provoz knihovny na Pohořelci budeme i nadále podporovat.
- Vybudováním zázemím (včetně toalet) otevřeme možnost využití prostoru Loretánské zahrady.
- Zachování trhů na Malostranském náměstí je pro nás samozřejmostí a místní prioritou.
- V Opatovické ulici umožníme společenský klub pro studenty střední školy.
- Budeme i nadále podporovat vytváření komunitních center jako se již podařilo vytvořit v Rybářském domečku na Kampě nebo ve Středisku volného času Jednička v Truhlářské ulici komunitní činnost a volnočasové aktivity pro mladé, rodiny s dětmi i pro seniory.
- Podporujeme vícegeneračních setkávání, vážíme si zkušeností, pamětí a tradic našich rodáků!
- V Praze 1 není možné postavit atletický stadion. Městská část může zajistit, a to my budeme prosazovat, podporu sportovního vyžití především mladých obyvatel. Zabezpečení a realizace činnosti petang klubů, nohejbalových a dalších turnajů je samozřejmostí.
- Opět vytvoříme na několika místech v Praze 1 (např. Střelecký ostrov, Čapadlo Hollar, Ovocný trh) kluziště pro bruslení a sportovní vyžití.
8. SLUŽBY - Obchod
- Budeme podporovat i nadále konání farmářských trhů s nabídkou potravin na Malostranském náměstí.
- Chceme vytvořit novou podobu Havelského tržiště, které se již nachází na pozemku v majetku MČ Praha 1 a zajistit sortiment dle potřeb občanů.
- Budeme usilovat o navrácení Staroměstské tržnice občanům.
- Budeme pokračovat v podpoře živnostníků a podnikatelů s cílem rozšířit nabídku služeb občanské vybavenosti.
- Podpoříme pokračování projektu Corrency – dotačního programu pro občany a místní podnikatele.
- Přizpůsobíme tržní řád s možností ovlivnit sortiment a rozšíření nabídky občanské vybavenosti.
- V případě obchodních prostor v majetku P1 využijeme možnosti u výběrových řízení požadovat provozování konkrétní služby či sortimentu.
- Chceme redukovat světelný a vizuální smog spočívající v nadměrnému počtu pouličních reklam a nosičů.
- Chceme kultivované restaurační zahrádky, které budou respektovat atmosféru a kolorit Pražské památkové rezervace.
- Nebudeme tolerovat rozšiřování hazardu v Praze 1.
9. ROZVOJ území Prahy 1
- Budeme pokračovat v revitalizaci centra a i nadále investovat do obnovy Pražské památkové rezervace a zlepšování jejího standardu a vybavení veřejného prostoru (mobiliář, nová zeleň, vodní prvky).
Aktivně se zúčastníme na přípravě finální podoby parku Vrchlického sady v rámci již probíhajícího soutěžního dialogu s cílem vytvořit zde kvalitní park a důstojnou vstupní bránu do hl. m. Prahy.
- Budeme se i nadále podílet na realizaci revitalizace oblasti v okolí Masarykova nádraží v rámci vysoutěžené studie na projekt Florenc 21.
Revitalizaci tzv. Hradebního korza podél původních hradeb od Mostu legií po Štefánikův most bude provedena na základě diskuze s občany a ve prospěch zvýšení kvality jejich života.
- Budeme usilovat o dokončení revitalizace ulice Na Poříčí dle připravovaného projektu.
- Chceme citlivou obnovu parku Kampa a zlepšení jeho standardu včetně městského mobiliáře (lavičky, koše apod.)
- Chceme řádnou ochranu a citlivou údržbu vrchu Petřín a nedovolíme žádnému narušení jeho genia-loci.
- Budeme i nadále pokračovat v projektu regenerace památek v součinnosti s odbornou veřejností (Klub za starou Prahu ad.)a pomáhat v jejich o pravách a údržbě i soukromým vlastníkům - kulturním, spolkovým a náboženským organizacím na P1.
- Chceme férovou komunikaci s developery a zajistit jejich podíl na revitalizaci veřejného prostoru.
- Budeme se snažit ovlivnit funkční náplň nových projektů v centru metropole s cílem zajistit maximální soulad s potřebami obyvatel Prahy 1.
- Chceme zmírnit negativní dopady stavební činnosti na území Prahy 1 důslednou kontrolou a vymáháním dodržování podmínek stavebního povolení.
- Budeme i nadále vytvářet aktivní tlak na vlastníky nevyužívaných a zanedbaných nemovitostí s cílem dosáhnout pozitivní změny.
- Chceme dokončit revitalizace náplavek, jejich využití pro relaxaci a volný čas občanů – jako např. Čapadlo Hollar a jeho propojení lávkou s Čapadlem u Novotného lávky, apod.
- Na Staroměstském náměstí udržíme omezení komerčního využití (propagace soukromých firem).
Budeme pokračovat v úsilí o odstranění světelného a vizuálního smogu, i rušivých reklam, hyzdících území Pražské památkové rezervace.
10. Otevřená radnice, hospodaření, majetek
- Udržíme prvenství v rámci všech městských částí v nastavení protikorupčního prostředí, hospodaření a správy veřejných zakázek.
- Chceme rozvíjet kvalitu poskytovaných služeb v jednotlivých agendách úřadu MČ Praha 1, který musí být dobrou službou pro své občany.
- Budeme i nadále hospodařit s vyrovnaným rozpočtem a pokračovat v účelných investicích do rozvoje městské části.
- Je nutné pokračovat ve vytváření Strategie udržitelného rozvoje ve všech oblastech kvality života v Praze 1.
- Zachováme možnost ovlivňovat a kontrolovat správu MČ ze strany občanů P1 (např. prostřednictvím odborných komisí, pracovních skupin apod.)
- Zkvalitníme informovanost občanů.
- I nadále budeme pokračovat v zapojení veřejnosti do rozhodování formou participace občanů a veřejnou konzultací vybraných záměrů.